Bańki informacyjne kojarzą się raczej z toksycznym środowiskiem, nastawionym na gloryfikowanie wszystkiego i każdego, kto wpisuje się w ich nurt i ośmieszaniem tego, co się w niego nie wpisuje. Trzeba jednak powiedzieć szczerze, że każda osoba potrzebuje miejsca, z którego może czerpać informacje w tonie, który najbardziej jej odpowiada. Bańki informacyjne nie muszą być złe, o ile nie tworzą ich toksyczne osoby.

Każdy ma prawo do obracanie się w (w swojej bańce informacyjnej) swoim środowisku

Mimo że bańki informacyjne mogą wydawać się zamknięte i nieciekawe dla osób z zewnątrz, to osoby w nich przebywające ich potrzebują. Każda osoba chce obracać się wśród ludzi, którzy popierają jej sposób patrzenia na świat. Dotyczy to szczególnie młodych osób, które boją się, że zostaną wykluczone. Tworzenie wokół siebie takiej bańki zabezpiecza przed tym i pokazuje, że nie ma niczego złego w mieniu innych poglądów niż najbliższe otoczenie. Jednocześnie jednak nie można zamykać się na dwa czy trzy źródła informacji, bo można wyhodować u siebie niewłaściwy i zakłamany obraz świata pasujący do jednostronnej narracji.

Bańki informacyjne nie zamykają się całkowicie na polemikę

Trzeba pamiętać, że w definicji bańki informacyjnej nie leży, że jest osoba w niej zamknięta, nigdy z niej nie wychodzi i nie poznaje poglądów innej strony. Wręcz przeciwnie, wiele osób robi to regularnie, na przykład poprzez słuchanie debat. I faktycznie czasem nie przynosi to żadnych efektów i nie skłania do refleksji, ale nie ma to niczego wspólnego z bańką, a raczej osobowością osoby, która w niej siedzi. Bańki dopuszczają czerpanie informacji z innych źródeł, a czasem mogą nawet do tego zachęcać, jeśli w osobie w ich centrum zaczną pojawiać się uzasadnione wątpliwości albo poczucie, że dany pogląd nie jest już z nią spójny.

Bańki informacyjne kształtują występujący w nich ludzie

Żadnej bańki nie można uznać za jednoznacznie szkodliwą. To ludzie, których się do nich wpuszcza i na podstawie których się ona kształtuje, ostatecznie przesądzają o tym, czy stanie się ona toksyczna, czy będzie otwarta i dopuszczała miłe podejście do ludzi z zewnątrz. Artykuły o wpływie baniek informacyjnych, a także innych zjawisk cywilizacyjnych na społeczeństwo, znajdziesz w serwisie polityka24.pl.

W samych bańkach światopoglądowych mogą znaleźć się najróżniejsze źródła informacyjne i część z nich będzie nastawiona na budowanie abstrakcyjnej wojny między osobami się w niej znajdującymi a osobami z zewnątrz, ale mądra osoba powinna jak najszybciej się od nich odciąć i przypomnieć sobie, że nie ma niczego złego w mieniu innych poglądów niż ona.