Decyzja o rejestracji firmy za granicą jest nierzadko podyktowana chęcią skorzystania z atrakcyjniejszych warunków gospodarczych i podatkowych. Czechy kuszą Polaków dynamicznie rozwijającą się gospodarką, prostymi procedurami administracyjnymi oraz atrakcyjnymi stawkami podatkowymi, co sprawia, że stają się coraz popularniejszym wyborem dla polskich przedsiębiorców.

Jakie zalety ma założenie firmy w Czechach?

Założenie firmy w Czechach niesie ze sobą wiele korzyści, które przyciągają przedsiębiorców z naszego kraju. Godny podkreślenia jest chociażby korzystny system podatkowy, który jest jednym z najważniejszych powodów, dla których polscy przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie działalności u naszych sąsiadów. Podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 15% i 23%, a od spółek 19%, co jest o wiele niższą stawką w porównaniu do Polski. Co więcej, w Czechach dostępne są ciekawe ulgi podatkowe, które mogą znacząco obniżyć obciążenia finansowe przedsiębiorcy. Bardzo ważną zaletą zakładania firmy w Czechach jest też prostota administracyjna. Proces zakładania firmy jest tam relatywnie szybki i nieskomplikowany. Wiele formalności da się załatwić drogą elektroniczną, co ewidentnie dynamizuje cały proces i redukuje koszty związane z rejestracją. W przeciwieństwie do bardziej skomplikowanych procedur w innych krajach, w Czechach da się założyć firmę bez niechcianych opóźnień czy biurokratycznych przeszkód. Jeśli cenisz sobie niskie koszty prowadzenia działalności, to firma w Czechach z pewnością będzie dobrym wyborem dla Ciebie. Jeżeli interesuje Cię rejestracja firmy u naszych sąsiadów, to warto skorzystać z usług zaufanej kancelarii, która zadba o wszelkie formalności. Takiego usługodawcę znajdziesz pod adresem: https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/.

Wskazówki dotyczące procesu zakładania firmy w Czechach

Założenie firmy w Czechach na szczęście jest całkiem proste. Na początku przedsiębiorca musi zdecydować, jaka forma działalności gospodarczej będzie dla niego najlepszym wyborem. Polacy przeważnie stawiają na jednoosobową działalność gospodarczą, która jest najprostsza do założenia i nie wymaga sporych nakładów finansowych. Warto mieć na uwadze, że można założyć również spółkę, aczkolwiek wiąże się to z większymi formalnościami i wyższymi kosztami. Najważniejszym krokiem w procesie rejestracji jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów. W tym celu niezbędne jest posiadane dowodu osobistego, zgłoszenia rejestracyjnego firmy, zaświadczenia o niekaraniu przez służby bezpieczeństwa, a także zaświadczenia o własności bądź możliwości prawnego użytkowania lokalu, w którym będzie realizowana działalność. Rejestracja firmy ma miejsce w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej albo poprzez „Czech Point”. Procedury można załatwić mailowo, posiadając podpis elektroniczny. Po zarejestrowaniu firmy przedsiębiorca powinien dokonać zgłoszenia w czeskiej administracji ubezpieczenia społecznego, aby zapewnić legalność działania swojemu przedsiębiorstwu. Cały proces da się jednak wyraźnie uprościć, korzystając z centralnego punktu rejestracji, gdzie uzupełnia się specjalny formularz rejestracyjny. Założenie firmy Czechach jest naprawdę proste, dlatego też poradzi sobie z nim niemal każdy.

Ile kosztuje otwarcie firmy w Czechach?

Koszty otwarcia firmy w Czechach są naprawdę przystępne. Determinuje je jednak forma działalności oraz jej specyfika. Podstawowa opłata rejestracyjna wynosi około 1000 CZK, co wynosi niespełna 200 złotych. W przypadku zakładania spółki, koszty mogą być nieco wyższe, albowiem konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego oraz wyciągu z rejestru handlowego. Podatek dochodowy w Czechach jest bardzo atrakcyjny, gdyż wynosi 15% i 23% dla osób fizycznych oraz 19% dla spółek. W porównaniu do Polski, gdzie stawki podatkowe są mało przystępne, jest to bardzo atrakcyjna opcja dla przedsiębiorców. W przypadku czeskich firm składka na ubezpieczenie społeczne wynosi 29,2%, zaś na ubezpieczenie zdrowotne 13,5%. Co więcej, istnieje składka na ubezpieczenie chorobowe dla chętnych wynosząca 2,1%. Składki te są liczone na bazie dochodu przedsiębiorcy, co oznacza, że w pierwszym roku działalności, kiedy dochody mogą być jeszcze relatywnie niskie, składki również nie będą przesadnie wysokie. Dzięki temu założenie firmy nie będzie musiało być dużym obciążeniem finansowym.