Jest kilka rzeczy, o których należy wiedzieć, odwiedzając meczet. Zwiedzając takie wyjątkowe budynki, należy zawsze szanować kulturę i tradycje tych miejsc.

Nie możemy zapominać, że kiedy odwiedzamy miejsca kultu, musimy zwracać szczególną uwagę na ciszę i nie stawać w nieodpowiednich miejscach. Dzieje się tak dlatego, że to, co dla nas jest atrakcją turystyczną, dla innych ludzi jest miejscem świętym. Szacunek jest czymś, o czym powinniśmy zawsze pamiętać, niezależnie od tego, czy odwiedzamy kościół chrześcijański, meczet czy świątynię buddyjską.

Jeśli zamierzasz odwiedzić jedną z tych świątyń podczas następnej podróży, pamiętaj o poniższych wskazówkach, które pomogą ci dobrze dogadać się z wyznawcami tej religii.

Odpowiedni ubiór

Decydując się na wizytę w meczecie, należy pamiętać, że obowiązują tam bardzo surowe zasady dotyczące ubioru. Mężczyźni powinni nosić luźne koszule i spodnie. Zaleca się, aby koszule były zapinane do samej góry.

W przypadku kobiet zasady są podobne: żadnych obcisłych ubrań, najlepiej długie spódnice, zakrywające kostki. Górna część ciała powinna być zakryta, łącznie z szyją i nadgarstkami. Nie należy zapominać o przykryciu włosów welonem lub chustą. Ponadto w obu przypadkach, zarówno w ubiorze męskim, jak i damskim, należy stosować kolory respektowane, czyli stonowane i dyskretne.

W meczecie należy dbać o prawidłową postawę ciała

Zapewne wiesz, że modlitwa w meczecie odbywa się na podłodze. Dlatego należy uważać, aby nie przeszkadzać. Zalecamy, aby siedzieć na podłodze ze skrzyżowanymi nogami, ponieważ siedzenie z wyciągniętymi nogami jest oznaką braku szacunku.

Z drugiej strony należy pamiętać, że pozycja klęcząca jest zarezerwowana wyłącznie dla wyznawców islamu. Może się zdarzyć, że będziesz uczestniczył w modlitwie na stojąco; w takim przypadku unikaj zakładania rąk na biodra, co jest uważane za gest lekceważący.

Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty

Podobnie jak w innych świątyniach różnych religii, np. buddyzmu, przed wejściem do strefy modlitwy należy zdjąć buty. W większości meczetów znajduje się szatnia, w której można umieścić buty.

Mężczyźni i kobiety powinni pozostać osobno

Należy o tym pamiętać, jeśli planuje się wizytę w meczecie z osobą odmiennej płci. Zgodnie z tradycją wiary muzułmańskiej, kobiety powinny być oddzielone od mężczyzn w meczecie.
Rozmieszczenie mężczyzn i kobiet może się zmieniać w zależności od odwiedzanego meczetu, ale zawsze powinni oni być od siebie oddzieleni. Dlatego w większości meczetów kobiety znajdują się na ostatnim piętrze lub w tylnej części meczetu.

Albo zawsze możesz postawić na bardziej tradycyjne zabytki sakralne, które opisuje m.in. portal https://www.echorzow.pl.