Należy wiedzieć, że dzień 17 marca to w Irlandii święto narodowe i dzień wolny od pracy. Na tę doniosłą uroczystość do stolicy kraju przybywa obecnie co roku milion turystów. Generalnie należy powiedzieć, że zielona wyspa, jak nazywa się Irlandię, jest zielona przez cały rok. Są tu miejsca, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 10-12 stopni, a lato i zima pod względem ciepła niewiele się różnią. Warto wiedzieć, że tanie obecnie tanie linie lotnicze łączą z Dublinem aż 10 lotnisk w Polsce, między innymi Katowice, Kraków, Gdańsk, Poznań, Lublin, Szczecin, Modlin, Wrocław, Rzeszów. Bilety w cenie od 160 zł w obie strony. Komunikacja autobusowa i tramwajowa (informacje na stronie): www. dublinpublictransport. ie, bilet 10 euro. Natomiast informacje o ofertach noclegowych odnajdziemy w internecie na przykład na www. airbnb. pl od 160 zł/2 osoby.

Oto gdzie warto być i co warto zobaczyć w Dublinie:

1). Parada św. Patryka – należy wiedzieć, że wyrusza w południe 17 marca ze skweru Parnell Square, kończy się przy katedrze św. Patryka, patrona Irlandii. Warto wiedzieć, że tam biskup ten ochrzcił osadników, mieszkańców Zielonej Wyspy. Wówczas podczas takiej parady możemy zobaczyć korowód orkiestr, tancerzy, cyrkowców i ubranych na zielono dublińczyków. Po przejściu parady widzowie ruszają do pubów w centrum kulturalnym Meeting House Square i dzielnicy Temple Bar.
2). Katedra Christ Church – należy wiedzieć, że jest to najstarszy zachowany budynek Dublina i pochodzi z 1240 roku. Warto widzieć, że w kryptach jest wystawa pomników i relikwii, zobaczymy też Toma i Jerry’ego – zmumifikowane ciała kota i szczura znalezione w organach katedralnych. Obecnie za wejście trzeba zapłacić 6 euro (dorośli), 2 euro (dzieci). A więcej informacji znajdziemy na stronie: www. christchurchcathedral. ie.
3). Pub The Brazen Head – warto wiedzieć, że charakterystyczne wejście przez bramę w murze ozdobionym u góry blankami (zębatymi występami) wprowadza nas do królestwa irlandzkiego piwa. Cofając się w głąb historii warto wspomnieć, że w tym najstarszym pubie w mieście podawano je podobno już w 1198 roku. Warto również odwiedzić Guiness Storehouse – nowoczesne centrum ekspozycyjne w budynku dawnej fermentowni (obecnie wstęp kosztuje 12, 96 euro). Natomiast z Gravity Bar na samej górze możemy podziwiać panoramę całego Dublina. Wszelkie potrzebne informacje znajdziemy na stronie: www. guiness-storehouse. com.