Na terenie Katowic nie brak ciekawych zabytków architektury oraz obiektów, które pozwalają nam w ciekawy sposób zapoznać się z historią tego miasta. W gronie tych obiektów, których w czasie wycieczki po stolicy województwa śląskiego nie można pominąć, znajduje się potężny gmach Sejmu Śląskiego. Na czym polega fenomen tej budowli?

Zabytek ten jest miejscem bardzo ważnym i dla mieszkańców Katowic, i dla tych, którzy zaglądają tu w trakcie swych krajoznawczych wypraw po Polsce. Budynek ten przypomina o czasach, gdy Śląsk cieszył się autonomią. Ta modernistyczna budowla może się do dziś pochwalić ogromną ilością pomieszczeń. W gronie tych najważniejszych znalazła się Sala Recepcyjna, obecnie zwana Marmurową. Projektowana jako miejsce oficjalnych spotkań, została znacznie przybudowana w czasie II wojny światowej, kiedy to gmach Sejmu Śląskiego stał się siedzibą partyjnego przywódcy – gauleitera.

Wejdź na Dabrowa Info, żeby uzyskać inne interesujące fakty z województwa śląskiego.

Drugim, bardzo ważnym pomieszczeniem w tym gmachu, stała się Sala Sejmowa. Ten projekt Ludwika Wojtyczki do dziś wzbudza ogromny zachwyt, a miejsce obrad śląskich polityków może zrobić ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających. Dwupoziomowa Sala Sejmowa zachwyca pięknymi galeriami oraz marszałkowską trybuną, a pobyt w jej wnętrzu może na długo pozostać w pamięci wszystkich zwiedzających. Gmach Sejmu Śląskiego jest też wyposażony w inną ciekawostkę – windę paciorkową. Ten rodzaj windy nie zatrzymuje się, nie posiada też drzwi. Korzystanie z takiej windy jest zatem dodatkową atrakcją i wyjątkową przygodą dla wszystkich, którzy zajrzą do wnętrza tej potężnej budowli – jeden z perełek śląskiej moderny.